Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

 

Vlast. Austrálie

Mutace: Opalinová (růžová) – vázaná na pohlaví

               Skořicová – vázaná na pohlaví

               Lutino – vázaná na pohlaví

               Izabelová – vázaná na pohlaví

               Plavá – recesivní

               Straka – recesivní

               Straka – dominantní

               Fialová (fialový faktor) – dominantní

    Jako typický představitel stepních suchých oblastí, je tento malý papoušek přímo předurčen k chovu v klecích a voliérách, kde mu velmi snadno můžeme zajistit optimální podmínky a stravu. Zároveň nutno dodat, že je citlivá na překrmování a jeho organismus se snáze vypořádá s chudší krmnou dávkou.

    Jako krmení lze použít směs běžných zrnin, prosa, lesknici, oves, slunečnici amožno zařadit další drobná semena , která nemají příliš tvrdou slupku. Je třeba především zohlednit jeho energetické nároky. Vydatněji lze krmit v období krmení mladých, v zimě, pokud jsou chováni venku. Jinak velmi snadno zničíme její zažívací aparát, především játra.

     Je možno ji chovat jak v klecích, tak ve venkovních voliérách. Na hnízdění je vhodná budka rozměrů cca 17 x 17 x 20 cm.

     Při přípravě na hnízdění a hnízděním samotném krmím naklíčeným prosem a na klíčenou slunečnicí. Jako míchanici používám směs vařených vajec s vařenou rýží. Aby se tato směs příliš nelepila, přidávám strouhanku. Z vitaminových doplňků Supervit, ovšem v minimálním množství.

   Pohlavní dimorfismus je u tohoto druhu málo výrazný. U nominátní formy jsou patrné rozdíly na hlavě, nepatrně v barvě a lesku opeření. Problém je především u ino mutace a kombinací s ní. Tady už rozpoznání pohlaví je problematičtější a vyžaduje víc zkušenností. Rozdíly jsou obvykle jen v typu a nepatrně v barvě.